Karel Roden během natáčení snímku Promlčeno | FOTO: DonArt Production

Promlčeno: začalo natáčení napínavého a ambiciózního thrilleru s Karlem Rodenem

Jsem přesvědčen, že točit filmy na motivy důležitých společenských témat je budoucností kinematografie, říká producent Jiří Tuček

Aktualizace:
Film | Spolupracujeme v oblasti marketingu
Kategorie film se zabývá projekty, které realizujeme nebo na kterých se podílíme.

Držitel Českého lva a dvou Cen české filmové kritiky režisér a scenárista Robert Sedláček natočí kriminální thriller Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli. Hlavním tématem připravovaného celovečerního snímku je promlčení vraždy. Příběh vychází se skutečných událostí. Do tuzemských kin vstoupí začátkem příštího roku.

„Jsem přesvědčen, že točit filmy na motivy důležitých společenských témat je budoucností kinematografie. Promlčení vraždy i dalších trestných činů je právě jedním z nich,“ uvedl producent Jiří Tuček.

„Od produkce jsem dostal nabídku napsat a zrežírovat film, jehož téma je mi vlastní. Témata, na kterých pracuji si vždy pečlivě vybírám, zde jsem neváhal ani minutu,“ podotkl Sedláček.

Hlavní postava filmu svádí vnitřní boj a absolvuje dlouhou cestu za dosažením odpuštění. Vedle Rodena se ve filmu představí Barbora Bočková, Vladimír Kratina, Karel Jirák, Vilma Cibulková a Denisa Barešová. Ve snímku se objeví také influenceři Tomáš Břínek, Barbora Votíková a Vladislav Kadlec.

Karel Roden během natáčení snímku Promlčeno | FOTO: DonArt Production
Karel Roden během natáčení snímku. | FOTO: DonArt Production

Režisér a scenárista Sedláček, který se narodil v roce 1973, patří k nejvýraznějším tvůrcům své generace. Na kontě má Českého lva za nejlepší scénář a dvě nominace za filmovou režii, navíc byl v roce 2018 Sedláčkem režírovaný historický seriál Bohéma nominován na televizního Českého lva. V tom samém roce měl premiéru film, ve kterém se Sedláček věnuje osudům Jana Palacha.

Sedláček začínal jako regionální novinář, později vystudoval dokument na FAMU a na dokumentární tvorbu se také zprvu zaměřil. V trilogii Tenkrát se věnoval období normalizace, sametové revoluce a rozpadu federace, natočil také filmy o Františku Čubovi či Václavu Bělohradském.

V roce 2006 přišel do kin celovečerní hraný debut Pravidla lži, jenž Sedláčkovi vynesl scenáristického Českého lva, o rok později přišel dokument Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny. Loni Sedláček natočil šestidílný kriminální thriller Sever.

Velké společenské téma

Nový Sedláčkův celovečerní snímek Promlčeno současně otevírá téma promlčení závažných trestných činů v Česku. V rámci české legislativy funguje totiž takzvaná promlčecí lhůta, která zjednodušeně řečeno stanovuje, za jak dlouho přestane být trestný čin trestný – čili postihnutelný.

Zůstaneme-li u nejkrajnějšího případu – u vraždy člověka, činí u nás promlčecí lhůta patnáct, maximálně dvacet let (to jde-li například o zvlášť brutální vraždu, vraždu dítěte nebo opakovanou vraždu). V praxi to tedy funguje tak, že pokud je vrah dopaden po této době, žádný trest mu už nehrozí. Zkrátka, jako by se nic nestalo.

Promlčecí lhůty jsou přitom typické pro evropské kontinentální právo, v zemích s anglosaským pojetím spravedlnosti (USA, Kanada, Anglie, Austrálie) neexistují buď vůbec, nebo alespoň ne v případě závažných zločinů.

V Evropě, kde jsou na rozdíl od Češka lhůty delší (v Německu u vraždy třicet let) se vedou na téma vášnivé diskuze. Ostatně jedna z evropských zemích už lhůty zrušila – Švédsko, a to po promlčení vraždy (25 let) v roce 2010 – tedy 24 let po zavraždění tamního ministerského předsedy Olofa Palmeho. Záhadný atentát Švédy ani po třech dekádách nepřestává fascinovat. Palme byl zastřelen na ulici, když s manželkou vycházel z kina. 

Pozůstalí obětí připouštějí, že jejich traumata někdy trvají i proto, že vrah nebyl nikdy dopaden. Někteří se přitom pravidelně vídají s hlavními podezřelými, jejichž jména často znají z vyšetřovacích zpráv a kteří žijí v jejich nejbližším okolí. „Když si uvědomíte, že vraha možná potkáváte denně, je to hrozné,“ vyjádřil se jeden z pozůstalých po oběti vraždy Miloš Duchek.

Nemožnost potrestání

Podle kriminalistů není neobvyklé, že vyšetřovatelé dále pokračují v pátrání i po promlčení případů. Těch jsou po celé republice desítky. Právě kvůli nim vznikl v Moravskoslezském kraji speciální vyšetřovací tým Homicidium (přeloženo do češtiny – vražda člověka.)

Vrahů, které nedostihla spravedlnost je ale pořád víc než dost. Odložený je třeba případ Dity Hrabánkové z roku 1992 – její tělo našli s vyňatými orgány v průhonickém parku. Dodnes se ale také neví, kdo zavraždil třeba pražského kmotra Františka Mrázka.

Tým Homicidium vznikl v roce 2011. Tvoří ho 12 členů, kteří však plní i běžné úkoly svého služebního zařazení a k neobjasněným kauzám se vracejí, když to situace dovoluje.

Znovuotevřením neobjasněných zvlášť závažných úmyslných trestných činů, zejména vražd, se zabývá také speciální tým Tempus Policejního prezídia. Vznikl v roce 2013. Má kmenové pracovníky, ale je tu možnost do týmu rozkazem velet pracovníky i jiných součástí PČR. V současné době prověřují pracovníci Tempusu kolem šesti případů.

Skupina Tempus je zařazená pod odbor obecné kriminality úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, nezabývá se však jen „promlčenými „ případy, ale všemi podněty k případům násilného charakteru, zejména dosud neobjasněnými vraždami a ublížením na zdraví s následkem smrti

Problém se může zdát, že v případě promlčených závažných činů nemůže být pachatel kvůli promlčení potrestán. Nejde tedy o zbytečné plýtvání státními prostředky a energií kriminalistů?

„Samozřejmě policie v takovém případě zajistí důkazy, vynaloží dost značnou energii, ale pachatel nemůže být obžalován. Lze tedy říct, že jde o zbytečně vyplýtvané prostředky,“ míní někdejší policejní rada Tibor Levay.

Hlavním tématem snímku Promlčeno jsou promlčené vraždy. V hlavní roli se představí Karel Roden a jeho filmovými kolegy budou Igor Bareš, Vilma Cibulková, Vladimír Kratina, Barbora Bočková, Denisa Barešová, Karel Jirák, Michal Dalecký, Ernesto Čekan, Michal Holán, Tomáš Břínek (TMBK), Vladimír Kadlec (Vláďa Videos), Eva Decastelo a další. Snímek režiséra Roberta Sedláčka sugestivním způsobem popisuje vyvrcholení vnitřního boje a dlouholeté cesty hlavního hrdiny, kterého ve filmu ztvárňuje Karel Roden. Jeho hereckým protipólem je talentovaná Barbora Bočková, která ve své komplikované roli stráví většinu času před kamerou ve studiu rádia. Vladimír Kratina spolu s Karlem Jirákem mladším si užijí natáčení na policejní stanici, zatímco Vilma Cibulková s Denisou Barešovou se představí jako matka s dcerou, jejichž životy se rázem obrátí vzhůru nohama. Ve studiu se coby moderátorský kolega Barbory Bočkové představí Michal Holán a mezi hosty vysílání Tomáš Břínek (TMBK). V roli zprostředkovatele důležitých zpráv diváci uvidí populárního youtubera Vladimíra Kadlece (Vláďa Videos).

Promlčeno: začalo natáčení napínavého a ambiciózního thrilleru s Karlem Rodenem
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
86
86
PressPort Magazín